Hned první ročník nového desetiletí byl pro fotbalisty Slavoje Třeště smolný. Po nevydařené sezóně následoval sestup do III. třídy. Opětovný návrat do okresního přeboru se konal až v soutěžním ročníku 1983/84. Silně omlazené mužstvo doplněné kvalitními hráči z dorostu, pod vedením trenérů Fr. Widerlechnera a Vl. Diviše předvádělo technickou, pohlednou kopanou a těžilo z rychlosti a střeleckého umění Antonína Lačného (prokázal později své schopnosti i ve vyšších soutěžích). V 10. kole bylo mužstvo ještě na 9. příčce, ale stále kvalitnější výkony jej postupně posunovaly stále výše v tabulce, až se mu ve 22. kole podařilo předstihnout Batelov a stanout po mnoha letech na pomyslné bronzové příčce soutěže. Do jednotlivých utkání tohoto úspěšného ročníku se postupně zapojili hráči Šenigl, David, Štorek, Lovětínský Jar., Pospíchal B., Pospíchal P., Kozák, Řiháček, Hochmann, Valenta Zd., Lačný, Rajský, Šalanda P. a Nešpor.
Bohužel osud nepřál tomu, aby tito hřáči zůstali pro příští rok pohromadě. Z důvodu změny bydliště, nástupu na základní vojenskou službu a přestupu do jiného oddílu odešla téměř polovina hřáčů. Zbývající situaci nezvládli a následoval opět sestup.
Díky reorganizaci byly zrušeny III. a IV. třída a zřízeny 4 skupiny okresní soutěže. Vítězové hráli kvalifikaci o dvě postupová místa. V soutěžním ročníku 1985/86 proto nastoupilo „A“ mužstvo v okresní soutěži skupiny C a „B“ mužstvo v okresní soutěži skupiny B. Malý počet hráčů a jejich nepřesvědčivé výkony zapříčinily, že po skončení soutěže byl „A“ tým třetí a „B“ tým dokonce poslední ve své skupině.
Nastalá situace se musela řešit. „B“ tým byl zrušen a ke zbývajícím hráčům přišel hrající trenér V. Trnka z Telče. Ti, kteří nechtěli respektovat požadavky trenéra ukončili činnost a nový soutěžní ročník třešťšťí zahájili s úzkým kádrem 11 hráčů, kteří jevili o kopanou opravdový zájem (Rokos, Trnka, Renner P., Pospíchal P., Pospíchal B., Rajský, Puklický, Štorek, Šalanda, Kadlec, Bartušek St.). V průběhu soutěže se postupně přidali další – Krechler, M. Jelínek, Pečenka a Kozák. Přesto se mužstvo po podzimní části umístilo až na čtvrtém místě za týmy Černíče, Růžené a Spartaku Telč „B“. Kvalita mužstva se, ale díky pravidelným tréninkům zvyšovala a po kvalitní zimní přípravě nastoupili hráči do jarních bojů jako vyměnění. Podařilo se zvítězit na hřišti Telče 6:1 a v Černiči 4:3. Díky vyrovnaným výkonům ztratilo mužstvo v druhé polovině soutěže pouhé dva body a hráči se mohli radovat z vítězství ve skupině C, když ve 22 utkáních nastříleli 92 branek. V kvalifikaci o postup do okresního přeboru se dvakrát utkali s mužstvem Brtnice. Oba zápasy shodně vyhráli v poměru 3:0. O postup se nejvýrazněji zasloužili – M. Jelínek, P. Renner a J. Kadlec, nejlepší střelci soutěže.
Nikdo v té době netušil, jak se později ukázalo, že tento rok byl zlomovým v historii třešťské kopané, protože je to poslední rok ve kterém první mužstvo Třeště působilo v nižší soutěži než je okresní přebor.
V dalších letech 1987/88, 19988/89 a 1989/90 se Slavoj umístil shodně na 7. místě tabulky okresního přeboru. V té době nastupovalo mužstvo v sestavě: Pátry, Šenigl, Cvach, Trnka, Pečenka, Jelínek M., Jelínek R., Widerlechner L., Maryška, Hejl, Puklický, Hochmann, Mezera, Kadlec, Štorek, Pospíchal P., Pospíchal B., Kozák, Rajský, Renner a Nechvátal.
Rok 1989 přinesl nejen změny politické. Odstoupil celý výbor oddílu kopané ve složení: Kříž Miroslav (předseda), Široký Jan (organizační pracovník), Eduard Salaš a Uhlíř.